5 ЖОВТНЯ – ВСІСВІТНІЙ ДЕНЬ МЕНІНГІТУ, 5 жовтня 2023р.

2-6 жовтня на кафедрі мікробіології, вірусології та імунології був проведений Науковий Форум до Всесвітнього дня боротьби з менінгітом.

Доценти кафедри провели бесіди в академічних групах, здобувачі вищої освіти підготували доклади та короткі повідомлення, приймали активну участь в обговоренні питань з покращення профілактики, діагностики, лікування, моніторингу захворювання, наголошували на необхідності поширення медичної пропаганди, підтримки та догляду за хворими.

Всесвітній день боротьби з менінгітом (World Meningitis Day), який відзначається щороку 5 жовтня, є важливою ініціативою, спрямованою на підвищення обізнаності про менінгіт – важку інфекцію, яка вражає мільйони людей у всьому світі. Цей день відзначається глобальними зусиллями, спрямованими на те, щоб підкреслити важливість розпізнавання ознак і симптомів менінгіту та наявності вакцин для його профілактики.

Менінгіт є глобальною надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я, щороку реєструючи 2,5 мільйона нових випадків. Це захворювання  є особливо агресивним, швидко розвивається і може призвести до летального результату, вбиваючи 1 з 10 людей, що захворіли на нього. Половина всіх смертей від менінгіту припадає на дітей віком до п’яти років. Захворювання також може спричинити серйозні інтелектуальні порушення та довічну інвалідність у тих, хто перехворів. Незважаючи на його поширеність і тяжкість, існує брак знань і обмежена підтримка для тих, хто постраждав від нього.

Всесвітнья організація охорони здоров’я розробила глобальну дорожню карту з подолання менінгіту до 2030 року. Це знакова ініціатива, спрямована на покращення профілактики, діагностики, лікування, моніторингу захворювання, медичної пропаганди, підтримки та догляду за хворими. Вона може врятувати до 200 000 життів щороку та значно зменшити рівень інвалідності, спричиненої менінгітом. Країни світу взяли на себе зобов’язання реалізувати бачення, викладене в цій дорожній карті, і поставили глобальні цілі, які зараз потребують підтримки з боку країн по всьому світу.

Менінгіт – запалення мозкових оболонок, які покривають головний та спинний мозок.
⠀Залежно від збудника, розрізняють бактеріальний, вірусний, грибковий, паразитарний менінгіти.
Найбільш небезпечним є бактеріальний менінгіт. Це захворювання часто закінчується незворотніми пошкодженнями мозку та навіть смертю. Причиною бактеріального менінгіту найчастіше є менінгокок, пневмокок та гемофільна інфекція (Hib).
Збудники передаються повітряно-крапельним або контактним шляхом, навіть від безсимптомних носіїв.
⠀Основні симптоми менінгіту:
🔺 Підвищення температури
🔺Головний біль
🔺 Ригідність потиличних м’язів
🔺Блювання
🔺Світлобоязнь
🔺Зірчастий висип, який не зникає при натисканні (є небезпечною ознакою менінгококцемії – найбільш небезпечного стану);
Ознаки менінгіту у немовлят: виражене збудження або сонливість, відмова від їжі, монотонний різкий, пронизливий плач.
⠀🚑 Лікування: антибіотикотерапія, необхідна невідкладна госпіталізація в стаціонар
⠀❓Як захистити дитину від менінгіту❓
Для захисту від бактеріального менінгіту існують вакцини.
📍Для профілактики менінгококової інфекції серотипу A, C, W, Y – вакцини Менактра або Німенрикс;
📍Для профілактики менінгококової інфекції серотипу В – Bexero (на жаль, не зареєстрована в Україні);
📍Для профілактики пневмококової інфекції: вакцини Превенар 13 або Синфлорикс;
📍Для профілактики гемофільної інфекції: вакцина Хіберікс, також є в складі комплексних вакцин (Гексаксим, Інфанрикс Гекса, Пентаксим, Інфанрикс ІПВ+Hib)

Бережіть себе та будьте здорові!

Print Friendly, PDF & Email