28 вересня 2023 р. був проведений круглий стіл до Всесвітнього дня боротьби зі сказом

ВСІ ЗА ОДНОГО, ОДНЕ ЗДОРОВ’Я ДЛЯ ВСІХ!

28 вересня на кафедрі мікробіології, вірусології та імунології був проведений круглий стіл, присвячений Всесвітньому дню боротьби зі сказом.

Цей день був заснований з ініціативи Глобального альянсу з контролю сказу (Global Alliance for Rabies Control) і, починаючи з 2007 року, щорічно відзначається 28 вересня.

Цей день покликаний привернути увагу до проблеми поширення цієї хвороби, а також до її наслідків.

Як зазначила в своєму виступі Філімонова Наталія Ігорівна, сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом (англ. Rabies virus) з роду Lyssavirus. захворювання чарактеризується розвитком енцефаліту зі стрімким пошкодженням функції центральної нервової системи і завжди закінчується летально. Щорічно у світі гине від сказу понад 55 тисяч людей, тобто кожні десять хвилин – один житель планети.

Менш ніж 150 років тому, в 1880 році Луї Пастер розпочав розробку вакцини від сказу, яка увінчалася успіхом, і в 1885 році вперше було щеплено покусану скаженим псом людину – дев’ятирічного хлопця з Ельзасу Йозефа Майстера, якого через три дні після покусу батько привіз в Париж до Пастера. Йозеф – вижив, ставши першою людиною, яка не померла після укусу скаженою твариною. Саме завдяки цьому випадку, на зібрані громадськістю кошти був заснований Інститут Пастера, офіційно відкритий 14 листопада 1888 року. День смерті Луї Пастера – 28 вересня, оголошений Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) щорічним днем боротьби зі сказом.

Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус із слиною. Основний шлях проникнення вірусу в організм відбувається через пошкодження шкіри в наслідок укусів та ослинення.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) сказ входить в першу п’ятірку основних небезпечних зоонозів, що завдають найбільших соціальних і економічних збитків.

Про епізоотичну ситуацію в країні розповіла здобувачка вищої освіти Дар’я Гнатенко (ВМм22). В Україні вже більше 40 років триває епізоотія сказу природного типу. Спостерігається циркуляція вірусу серед 23 видів диких та шести видів домашніх і сільськогосподарських тварин в різних природно-географічних зонах. В Україні поступово зменшується кількість випадків сказу, проте війна негативно впливає на поширення сказу.

Доцент каф. Шаповалова Ольга Вікторівна наголосила на тому, що для недопущення сказу тварин необхідно щорічно робити щеплення всім домашнім улюбленцям, починаючи з 3-місячного віку. Вакцина проти сказу є безкоштовною, для здійснення щеплення необхідно лише звернутися до лікарень ветеринарної медицини Держпродспоживслужби вашого регіону. Вона підкреслила, що захворювання дійсно небеспечне і в боротьбі з ним необхідно всім обєднатися, тільки спільними зусиллями ми зможемо подолати це захворювання. Недарма девІзом цього року є: ВСІ ЗА ОДНОГО, ОДНЕ ЗДОРОВ’Я ДЛЯ ВСІХ!

 

Print Friendly, PDF & Email